Ana Sayfa Eczacınıza Danışın Akılcı İlaç Kullanımı Akılcı İlaç Eşdeğer İlaç İlaçlarımı Nasıl Saklarım Çocuklar İçin Bitkisel Ürünler

ANTİBİYOTİKLER BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜR,
VİRÜSLERİ DEĞİL!

Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi virüslerin neden olduğu rahatsızlıklarda antibiyotik kullanmak hastalığınızı tedavi etmeyecek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlamayacak ve hastalığınızı başkalarına bulaştırmanızı engellemeyecektir.


ECZACINIZA DANIŞIN

AKILCI ANTIBIYOTIK KULLANIMI


Antibiyotik Nedir?

Antibakteriyel ilaçlar olarakta adlandırılan antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu hastalıklarda bakterilerin çoğalmasını engelleyerek ya da bakterileri öldürerek etki gösteren ilaçlardır.


Geniş spektrumlu antibiyotik nedir?

Bir antibiyotiğin etkili olduğu bakteri gruplarının tümü “antibakteriyel spektrum” olarak adlandırılır. Her antibiyotiğin etki spektrumu aynı değildir.
Geniş spektrumlu antibiyotik kullanmak bazı yönlerden risklidir. Bu antibiyotikler kullanıldığında, vücudumuzda doğal olarak bulunan ve bizlere yararlı flora bakterilerine de etki edebilir. Bu durum ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.


Antibiyotik direnci nedir?

Antibiyotik direnci, uygun olamayan ya da yetersiz dozda kullanılan antibiyotik sonucunda hastalığa neden olan bakterilerin hücre yapısının değişerek antibiyotiğe karşı güç kazanması anlamına gelir. Bir bakteri ilaca karşı direnç kazandıktan sonra, o ilaç artık enfeksiyonun tedavisinde etkili olmamaktadır. Bazı direnç tipleri diğer bakterilere de geçebildiğinden, dünyada giderek artan sayıda enfeksiyon artık antibiyotiklerle tedavi edilememektedir. Bu nedenle, antibiyotikler sadece enfeksiyonun tedavisinde gerekli olduğu zaman kullanılmalıdır.
Çünkü gereksiz yere veya uygun olmayan şekilde kullanılan antibiyotikler, vücudumuzun antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olur. Direnç gelişimi, çok kolay bir şekilde tedavi edilebilecek hastalıklarınızda ilacın vücudunuzda istenen etkiyi oluşturmasını engeller ve vücudunuzun ilaca cevap vermemesine neden olabilir.


Antibiyotik direncinin gelişmesine engel olun!

  • Doktorunuza danışmadan antibiyotik kullanmayın
  • Doktorunuz tarafında verilen antibiyotikleri doktorunuzun veya eczacınızın anlattığı gibi kullanın.
  • Başka bir hasta için reçetelenen veya daha önceki bir hastalığınızdan kalan antibiyotiği aynı hastalığa sahip olduğunuza inansanız bile kullanmayın
  • Hastalığınız için verilen bir antibiyotiği kendiniz iyi hissetseniz bile tedavi dozu bitene kadar kullanmaya devam edin.
  • Antibiyotikler “6 saatte bir”, “12 saate bir” gibi zaman aralıkları ile kullanılır. Eczacınız tarafından size belirtilen bu kullanım sürelerine mutlaka uyun.
  • Antibiyotikleri daha sonra kullanmak üzere saklamayın.
  • İlacınızın size iyi gelmediğini, bazı yan etkilerinin olduğunu düşünüyorsanız eczacınıza veya doktorunuza danışmadan tedavinizi yarım bırakmayın
  •  Soğuk algınlığı, nezle gibi viral hastalıklarda antibiyotik kullanmayın. Virüslerin neden olduğu hastalıklar antibiyotiğe yanıt vermez.
  • Doktorunuz viral enfeksiyon olduğunu ve antibiyotik gerekmediğini söylediğinde, antibiyotik kullanmakta ısrar etmeyin.

 

Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi virüslerin neden olduğu rahatsızlıklarda antibiyotik kullanmak

— hastalığınızı tedavi etmeyecek
— kendinizi iyi hissetmenizi sağlamayacak
— hastalığınızı başkalarına bulaştırmanızı engellemeyecektir.
UNUTMAYIN, antibiyotikler çok güçlü ilaçlardır, ancak her hastalığı tedavi etmezler. Sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılırlar, virüslere etki etmezler. Hastalığınızın viral kaynaklımı bakteriyel kaynaklımı olduğuna sadece doktorunuz karar verebilir. Antibiyotikler doğru kullanılmadıklarında vücudunuza yarardan çok zarar verirler. 


Daha fazlası için tıklayın